A microwave oven typically uses 2.45 GHz (2.5 times 10^9 Hz) wavelength of these
ID: 1557133 • Letter: A
Question
A microwave oven typically uses 2.45 GHz (2.5 times 10^9 Hz) wavelength of these microwaves? 12 cm Depends on the polarization of the microwaves Depends on the power of the oven 8.2 m 1.6 times 10^-24 m If n_water = 133 and n_glass = 1.50, then total internal reelection at an between water: can never occur at such an interface. occurs whenever light goes from glass to water. occurs whenever light goes from water to glass. may occur when light goes from glass to water. may occur when light goes from water to glass. Radiation of frequency 12 times 10^9 Hz was directed at a Young's slit geometry, with separated by 6 cm. At what angle did the first maximum other than the central maximum appear on a screen at distance 50 cm? 0.12 radians 0.27 radians 0.55 radians 0.64 radians 0.43 radiansExplanation / Answer
wavelength of the microwave is
lamda = c/f = 3 * 10^8 m/s/2.45 * 10^9 = 0.12 m or 12 cm
(2)
condition for TIR is ray passes from denser medium to rarrer medium
so TIR occurs when light goes from glass to water
(3)
lamda = c/f = 3 * 10^8/12* 10^9 = 0.025 m
condition for diffraction maximum is
d sin theta = m lamda
d (sin theta) = m lamda
theta = sin^-1 ( m lamda/d)
= sin^-1 ( 1 ( 0.025 m)/6* 10^-2 m)
=24.62 degree
=0.43 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.