A skier of mass 72 kg is pulled up a slope by a motor-driven cable. (a) How much
ID: 1555172 • Letter: A
Question
A skier of mass 72 kg is pulled up a slope by a motor-driven cable. (a) How much work is required to pull him 85 m up a 30 degree slope (assumed frictionless) at a constant speed of 2.2 m/s? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. (b) What power (expressed in hp) must a motor have to perform this task? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. hpExplanation / Answer
work done is calculated as follows:
W = mgdy
= mgdsin@
= 72*9.8*85*sin30o
= 29.988x103 J
= 29.988 kJ
= 30 kJ
(B)
Power is calculated as follows:
P = Fv
= mgsin@*v
= 72*9.8*85*sin30o*2.2
= 776.16 W
= 776.16 W [1 hP / 746 W]
= 1.04 hP
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.