A skier (m = 55.0 kg) starts sliding down from the top of a ski jump with neglig
ID: 2206392 • Letter: A
Question
A skier (m = 55.0 kg) starts sliding down from the top of a ski jump with negligible friction and takes off horizontally. The height of the launch point on the ski jump is h = 4.10 m and the skier travels a distance D = 13.1 m before reaching the (horizontal) ground. Find the initial height H of the ski jump.
A skier (m = 55.0 kg) starts sliding down from the top of a ski jump with negligible friction and takes off horizontally. The height of the launch point on the ski jump is h = 4.10 m and the skier travels a distance D = 13.1 m before reaching the (horizontal) ground. Find the initial height H of the ski jump.Explanation / Answer
E[1] + W[non conservative] = E[2] K= .5mv^2 U= mgh w[nc]= 0 (no friction) K[1]= 0, U[2] = 0 so K[2] = U[1] K[2]= .5*55*13.1^2 K[2]= 4719.27 4719.27 = mgH 4719.27/ (55*9.8) = H H=8.755 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.