A 47 0-g golf ball is driven from the with an initial speed of 520 m/s and rises
ID: 1553365 • Letter: A
Question
A 47 0-g golf ball is driven from the with an initial speed of 520 m/s and rises to a height of 24.6 m. (a) Neglect air resistance and determine the kinetic energy of the ball at its highest point. (b) What is its speed when it is 8.0 m below its highest point? Consult Conceptual Example 9 in preparation for this problem. The drawing shows a person who, starting from rest at the top of a cliff, swings down at the end of a rope, releases it, and falls into the water below. There are two paths by which the person can enter the water. Suppose he enters the water at a speed of 13.0 m/s via path 1. How fast is he moving on path 2 when he releases the rope at a height of 5.20 m above the water? Ignore the effects of air resistance.Explanation / Answer
41) 0.5mv1^2 = mgh +0.5mv2^2
0.5*52^2 = 9.8*24.6 +v2^2 / 2
v2 = 47.13 m/s
ii) 0.5*52^2 = 9.8*(24.6-8) +v2^2 / 2
v2 = 48.77 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.