A 45.00-mL sample of a solution of sodium hydroxide, NaOH, reacts with 0.3575 g
ID: 1010569 • Letter: A
Question
A 45.00-mL sample of a solution of sodium hydroxide, NaOH, reacts with 0.3575 g of potassium hydrogen phthalate (KHP), KHC_6H_4(COO)_2. NaOH + KHP rightarrow NaKP + 2H_2O Calculate the molarity of the NaOH solution. (The formula weight of KHP is 204.2.) 0.007944 M 0.01945 M 0.07781 M 0.03891 M A gas occupies 1.75 liters and exerts a pressure of 730. torr at a certain temperature. If the temperature holds constant, what volume must it occupy to exert a pressure of 820. torr? 0.641 L 1.56 L 3.44 L 0.291 L 1.08 L Suppose you inhaled 1.00 liter of air at -30.0 degree C (-22 degree F), and held this air long enough to heat it to body temperature, 37.0 degree C. What would be the new volume of the air in the lungs assuming constant pressure? 0.972 L 0.811 L 1-23 L 1.02 L 1.28 LExplanation / Answer
NaOH + KHP -----> NaKP + 2H2O
number of moles of KHP = 0.3575/204.2 = 0.00175 moles
number of moles of NaOH = 0.00175
molarity of NaOH = 0.00175/45 *1000 = 0.0389
Answer : d
P1V1 = P2V2
730 * 1.75 = 820 * V2
V2 = 1.56 L
answer : b
V1/T1 = V2/T2
1/303 = V2/310
V2 = 1.023 L
answer : d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.