What is the instantaneous acceleration a of the particle at t = 45.0 s? 1 m/s^2
ID: 1553223 • Letter: W
Question
What is the instantaneous acceleration a of the particle at t = 45.0 s? 1 m/s^2 0 20 m/s^2 -0 20 m/s^2 0.022 m/s^2 =0 022 m/s^2 Now that you have reviewed how variable as a function of time you can use the Now that you have reviewed how to plot variables as a function of time, you can use the same draw an acceleration vs. time graph that is, the graph of (instantaneous) acceleration as a function As usual in these types of graphs time t is plotted on the horizontal axis, while the vertical axis indicate acceleration a. Which of the graphs shown below is the correct acceleration vs. time plot for the motion describe previous parts?Explanation / Answer
Part D
The slop of the graph is
m = (dealVx/dealt)
= (0-2)/(50-40)
= (-2/10)
= (-1/5)
= - 0.2 m/s
The slop of the gaph gives the instantaneous acceleration
Therefore the instantaneous acceleration is
a = -0.2 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.