What is the identify of substance X if 0.380 mol of X weight 17.5 g? NO_2 NO_3 N
ID: 1073965 • Letter: W
Question
What is the identify of substance X if 0.380 mol of X weight 17.5 g? NO_2 NO_3 N_2O N_2O_4 How many grams of calcium chloride are needed to produce 10.0 g of potassium chloride? 0.134 g 7.44 g 14.9 g 29.8 g How many molecules of N_2 are in a 500.0 mL container at 780 mm Hg and 135 degree C? 8.76 times 10^21 9.23 times 10^21 2.65 times 10^22 2.79 times 10^22 An "empty" aerosol can at 25 degree C still contains gas at 1.00 atmosphere pressure. If an "empty" can is thrown into a 525 degree C fire, what is the final pressure in the heated can? 2.68 atm 0.398 atm 2.51 atm 19.0 atm At STP how many liters of NH_3 can be produced from the reaction of 6.00 mol of N_2 with 6.00 mol of H_2? 44.8 L 89.6 L 134 L 269 L Of the following, which element has highest first ionization energy? beryllium boron hydrogen lithiumExplanation / Answer
Solutions :
48 .Initial temperature = 25 deg C =25 deg c + 273.15 = 298.15 K
Initial pressure = 1.00 atm
Final temperature = 475 deg C = 475 deg C + 27.15 =
We use
Volume of can is same
We use combined gas law
P1V1T2 = P2V2 T1
P1, T1 and V1 are initial pressure , temperature and volume
P2 , T2 and V2 are final pressure , temperature and volume
Volume is same so the law becomes
P1T2 = P2 T1
P2 = P1T2/ T1
= 1.00 atm * 748.15 K / 294.15 K
= 2.51 atm
Final pressure is 2.51 atm
49.
Step1 N2(g) + 3H2(g) ----> 2NH3(g)
Step2 6 litres of H2 will react with 2 litres of N2 to form 4 litres of NH3
50
boran
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.