A 64.7 kg ice skater moving to the right with a velocity of 2.38 m/s throws a 0.
ID: 1553000 • Letter: A
Question
A 64.7 kg ice skater moving to the right with a velocity of 2.38 m/s throws a 0.117 kg snowball to the right with a velocity of 39.2 m/s relative to the ground. What is the velocity of the ice skater after throwing the snowball? Disregard the friction between the skates and the ice. Answer in units of m/s. A second skater initially at rest with a mass of 61.3 kg catches the snowball. What is the velocity of the second skater after catching the snowball in a perfectly inelastic collision? Answer in units of m/s.Explanation / Answer
Given :-
m1 = 64.7 kg
m2 = 0.117 kg
Vi = 2.38 m/s
V2,f = 39.2 m/s
1)
m1Vf,1 = (m1 + m2)Vi - m2V2,f
Vf,1 = [(m1 + m2)Vi - m2V2,f] / m1
Vf,1 = [(64.7 + 0.117)*2.38 - 0.117*39.2] / 64.7
Vf,1 = 2.3134 m/s
b)
mVi,1 = 39.2 m/s
m1 = 0.117 kg
m2 = 61.3 kg
m1Vi,1 = (m1 + m2)Vf
Vf = m1Vi,1 / (m1 + m2)
Vf = 0.117*39.2 / (0.117 + 61.3)
Vf = 0.07468 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.