A circular turntable rotates with a constant angular velocity Ohm = 2.90 radians
ID: 1552709 • Letter: A
Question
A circular turntable rotates with a constant angular velocity Ohm = 2.90 radians/s about an axis passing through center O that is perpendicular to the x-y plane. An insect at B moves toward the periphery in the slot as shown with a constant velocity of 3.00 m/s with respect to the rotating turntable. The insect is 2.00 m away from O. Find the i, j and k components of the absolute velocity v_B of insect B. Express your answers numerically in meters per second to three significant figures separated by commas.Explanation / Answer
given that v = 3m/sec
omega = 2.9 rad/sec
VBx= V*cos(45) = 3*cos(45) = 2.12 m/sec
VBy = V*sin(45) = 3*sin(45) = 2.12 m/sec
VBz = R*omega = 2*2.9 = 5.8 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.