A) A 24 cm tall object is placed in front of a concave mirror with a radius of 2
ID: 1552616 • Letter: A
Question
A) A 24 cm tall object is placed in front of a concave mirror with a radius of 26 cm. The distance of the object to the mirror is 84 cm. Calculate the focal length of the mirror. 1.30×101 cm - answer
B) Calculate the image distance. (.1547 cm/-.1547 cm....70.57 cm...-.158 cm...24.55 cm are all not correct)
C) Calculate the magnification of the image (Remember, a negative magnification corresponds to an inverted image).
D) Calculate the magnitude of the image height.
show work and only answer if you know you'll be correct.
Explanation / Answer
A)
R = radius oif curvature of mirror = 26 cm
f = focal length of concave mirror = R/2 = 26/2 = 13 cm
B)
do = object distance = 84 cm
di = image distance = ?
using the mirror equation
1/do + 1/di = 1/f
1/84 + 1/di = 1/13
di = 15.4 cm
c)
magnification is given as
m = - di/do = - 15.4 /84 = - 0.183
D)
ho = object height = 24 cm
hi = image height = ?
magnification is also given as
m = hi/ho
0.183 = hi/24
hi = 4.4 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.