A) A 47-N force is applied perpendicularly to a wrench at a point 23 cm from the
ID: 1397184 • Letter: A
Question
A) A 47-N force is applied perpendicularly to a wrench at a point 23 cm from the center of the nut, as shown. Find the magnitude of the force’s torque. ____ NmB) How far from the pivot of a horizontal seesaw should a 28.0-kg child sit in order to produce a torque of 360 N·m? ___m
C) A solid uniform sphere of mass 3.1 kg and radius 0.052 m rotates with angular velocity 7.3 rad/s about an axis through its center. Find the sphere’s rotational kinetic energy. _____ J
D) A 6.00 kg solid ball with a radius of 0.185 m rolls without slipping at 3.55 m/s. What is its total kinetic energy? _____ J
E) You swing a 0.21-kg penguin statue around in a horizontal circle at the end of a 0.84-m long string. The statue’s speed is 6.0 m/s. What is the magnitude of its angular momentum? _____kg·m A) A 47-N force is applied perpendicularly to a wrench at a point 23 cm from the center of the nut, as shown. Find the magnitude of the force’s torque. ____ Nm
B) How far from the pivot of a horizontal seesaw should a 28.0-kg child sit in order to produce a torque of 360 N·m? ___m
C) A solid uniform sphere of mass 3.1 kg and radius 0.052 m rotates with angular velocity 7.3 rad/s about an axis through its center. Find the sphere’s rotational kinetic energy. _____ J
D) A 6.00 kg solid ball with a radius of 0.185 m rolls without slipping at 3.55 m/s. What is its total kinetic energy? _____ J
E) You swing a 0.21-kg penguin statue around in a horizontal circle at the end of a 0.84-m long string. The statue’s speed is 6.0 m/s. What is the magnitude of its angular momentum? _____kg·m
Explanation / Answer
A ) Force = F = 47N
Moment arm = r = 0.23m
Torque = T = ?
Solution
T = rF sin 90
T = 0.23(47)(1)
T = 10.81N.m
B) Mass = m = 28Kg
Torque = T = 360N.m
Moment arm = r= ?
Here in this case force will be the weight of the child
w = mg
Applying the formula of Torque
T = rF
r = T/ F
r = T / mg
r = 360 / 28(10)
r= 1.28 m
C ) The formula of rotatioanl kinetic energy will be
K.E r = 0.5 I w2
w = angular velcoity , I = moment of inertia
K.E r = 0.5 ( 2MR2 / 5) w2 I = 2MR2 / 5 = Moment of inertia of sphere
K.E r = 0.5( 2)(3.1)(0.052)2 (7.3) / 5
= 0.0122 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.