A string is wrapped around a disk of mass m = 2.5 kg and radius R = 0.08 m. Star
ID: 1551456 • Letter: A
Question
A string is wrapped around a disk of mass m = 2.5 kg and radius R = 0.08 m. Starting from rest, you pull the string with a constant force F = 7 N along a nearly frictionless surface. At the instant when the center of the disk has moved a distance x = 0.12 m, your hand has moved a distance of d = 0.22 m.
(a) At this instant, what is the speed of the center of mass of the disk?
vcm = m/s
(b) At this instant, how much rotational kinetic energy does the disk have relative to its center of mass?
Krot = J
Explanation / Answer
a)
KE = W
which is,
(1/2)mv^2 = Fd (in this case, d is x which is .10m)
v^2 = (2Fx)/m
v = sqrt[(2 x 7 x 0.12) / 2.5]
v = 0.82 m/s
b)
rotational KE = F(d - x) = 7(0.22 - 0.12) = 0.7 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.