A stream of water strikes a stationary turbine bladehorizontally, as the drawing
ID: 1673222 • Letter: A
Question
A stream of water strikes a stationary turbine bladehorizontally, as the drawing illustrates. The incident water streamhas a velocity of +18.0 m/s, while the exiting water stream has avelocity of -18.0 m/s. The mass of water per second that strikesthe blade is 54.0 kg/s. Find the magnitudeof the average force exerted on the water by the blade ________N A stream of water strikes a stationary turbine bladehorizontally, as the drawing illustrates. The incident water streamhas a velocity of +18.0 m/s, while the exiting water stream has avelocity of -18.0 m/s. The mass of water per second that strikesthe blade is 54.0 kg/s. Find the magnitudeof the average force exerted on the water by the blade ________NExplanation / Answer
Mass of water per second M/ t = 54 kg / s
Change in velocity dv =18 m / s – ( -18 m / s)
= 36 m / s
Magnitude of the average force exerted on the water by theblade
F = ( M/t) dv
= 1944 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.