A cube of edge length = 6.0 cm is positioned as shown in the figure below. There
ID: 1550498 • Letter: A
Question
A cube of edge length = 6.0 cm is positioned as shown in the figure below. There is a uniform magnetic field throughout the region with components Bx = +9.0 T, By = +6.0 T, and Bz = +9.0 T.
A cube of edge length t 6.0 cm is positioned as shown in the figure below. There is a uniform magnetic field throughout the region with components B +6.0 T, and B +9.0 T. (a) Calculate the flux through the shaded face of the cube. T. m2 (b) What is the net flux emerging from the volume enclosed by the cube (i.e., the net flux through all six faces)? T. m +9.0 T, BExplanation / Answer
Length of the cube is L = 6 cm
magnetic field through the components is
B_x = + 9.0 T
B_y = + 6.0 T
B_z =+9.0 T
a ) Area of the shaded region is A = L^2
= 6*6
= 36*10^-4 m^2
magnetic flux through the shaded region is = B_x A
= + 9.0 T *36*10^-4 m^2
= 32.4*10^-3 T m^2
b ) Total flux is = B A cos
= BA cos 90
=0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.