A cruise ship it traveling at a speed of v3 = 22.6 ft/s. A speedboat with a late
ID: 2061995 • Letter: A
Question
A cruise ship it traveling at a speed of v3 = 22.6 ft/s. A speedboat with a late passenger is heading toward the cruise ship at an angle of theta = 46/5*; As speed is r2 = 39.2 ft/s (Part A figure) What is v, the magnitude of the speedboat's velocity relative to the cruise ship? Express your answer numerically to three significant figures In feet per second. v = 27.6 ft/s Correct As the speedboat approaches the cruise ship, an ocean current that is moving at v2 = 6.40 ft/s and that is oriented at an angle phi = 36.6 psi . (Part B Figure) What are vx and vy the scalar components of the speedboat's velocity relative to the cruise ship as the speedboat crosses this ocean current? Express your answer numerically to three significant figures In feet per second separated by a comma. vx, vy = ft/s. Only image foundExplanation / Answer
Because you are finding the velocity relative to the cruise ship you must subtract 22.6 ft/s from the y component of the speedboats velocity. Don't worry about rounding until the end.
V=39.2 ft/s
Vx=39.2cos(46.5)=31.8151979
Vy=39.2sin(46.5)-22.6=0.300506109
now to find the magnitude use the pathagorean theorem to find the hypotenuse and tan-1(31.8152/.3005) to find angle.
V=(31.81522+.30052) @ tan-1(31.8152/.3005) degrees.
Answer to part a:
V=31.8 ft/s @ 89.5 degrees
Now we have to find the components of the ocean current and add them to the components of the speedboat.
Vox=6.4sin(36.5)=5.96298808
V0y=6.4cos(36.5)=2.32438661
subtract from the components we found from the boat earlier.
Vx=31.8151979-5.96298808=25.8522098
Vy=0.300506109-2.32438661=-2.0238805
use the same method as earlier to find the vector
V=(25.85220982+2.02388052) @ tan-1(25.8522098/-2.0238805) degrees.
V=25.9313101@ 94.47635933 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.