Two bumper cars at the county fair are sliding toward one another (see figure be
ID: 1550475 • Letter: T
Question
Two bumper cars at the county fair are sliding toward one another (see figure below). Initially, bumper car 1 is traveling to the east at 5.62 m/s, and bumper car 2 is traveling 60.0° south of west at 10.00 m/s. After they collide, bumper car 1 is observed to be traveling to the west with a speed of 3.24 m/s. Friction is negligible between the cars and the ground. (a) If the masses of bumper cars 1 and 2 are 590 kg and 613 kg respectively, what is the velocity of bumper car 2 immediately after the collision? (Express your answer in vector form. Enter your answer to at least three significant figures.) v2 = m/s (b) What is the kinetic energy lost in the collision?
Explanation / Answer
assuming east -west direction along X-axis and North-south direction along the Y-axis
V1i = initial velocity of bumper car 1 before collision = 5.62 i
V2i = initial velocity of bumper car 2 before collision = - 10 Cos60 i - 10 Sin60 j = - 5 i - 8.7 j
V1f = final velocity of bumper car 1 after collision = - 3.24 i
V2f = final velocity of bumper car 2 after collision = ?
m1 = mass of bumper car 1 = 590 kg
m2 = mass of bumper car 2 = 613 kg
using conservation of momentum
m1 v1i + m2 v2i = m1 v1f + m2 v2f
590 (5.62 i) + 613 ( - 5 i - 8.7 j) = 590 (- 3.24 i) + 613 V2f
613 V2f = 5227.4 i - 3065 i - 5333.1 j
V2f = 3.53 i - 8.7 j
b)
v1i = 5.62 m/s
v2i = sqrt((-5.2)2 + (-8.7)2) = 10.14 m/s
v1f = 3.24 m/s
v2f = sqrt((3.53)2 + (-8.7)2) = 9.4 m/s
initial total kinetic energy is given as
KEi = (0.5) (m v1i2 + m2 v2i2) = (0.5) (590 (5.62)2 + 613 (10.14)2)= 40831.6 J
final total kinetic energy is given as
KEf = (0.5) (m v1f2 + m2 v2f2) = (0.5) (590 (3.24)2 + 613 (9.4)2)= 30179.13 J
Loss = KEi - KEf = 40831.6 - 30179.13 = 10652.5 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.