Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bag of sugar weighs 3.50 lb on Earth. What would it weigh in newtons on the Mo

ID: 1550282 • Letter: A

Question

A bag of sugar weighs 3.50 lb on Earth. What would it weigh in newtons on the Moon, where the free-fall acceleration is one-sixth that on Earth? N Repeat for Venus, where g is 0.904 times that on Earth. N Find the mass of the bag of sugar in kilograms at each of the three locations. Earth kg Moon kg Venus kg A freight train has a mass of 1.4 times 10^7 kg. If the locomotive can exert a constant pull of 8.3 times 10^5 N, how long does it take to increase the speed of the train from rest to 74 km/h? min A 77 kg man standing on a scale in an elevator notes that as the elevator rises, the scale reads 840 N. What is the acceleration of the elevator? m/s^2 upward A boat moves through the water with two forces acting on it. One is a 1, 800-N forward push by the water on the propeller, and the other is a 1, 400-N resistive force due to the water around the bow. (a) What is the acceleration of the 1, 100-kg boat? m/s^2 (b) If it starts from rest, how far will the boat move in 20.0 s? m (c) What will its velocity be at the end of that time? m/s

Explanation / Answer

weight of sugar on moon W m = 3.5 (0.453592 kg) * (g/6)= 2.593 N

or

weight of sugar on moon W m = W e/ 6

                                                    = (3.5 / 6) lb

                                                    = 0.5833 lb

                                                     =0.5833 * 4.448 N

                                                    = 2.613 N

Weight of venus = mg = 3.50 (0.453592 kg) * 0.904g = 14.078N

--------------------------------------------------------------------------------------------

4) Given vi=0, vf=74km/hr=20.55m/s, m=1.4x107kg, F = 8.3x105N.

Choose equations. F=ma, and vf=vi+at.

Solve equations. a=F/m,

t=(vf-vi)/a

t= (vf-vi)m/F

t= (20.55m/s)(1.4x107kg)/8.3x105N = 346.62 kg m/sN =346.62 s or about 5.777 min

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

5.

F = mg + ma

ma = F - mg

a = ( F - m g ) / m

= (840 N - (77 kg ) (9.8 m/s^2 ) ) / 77 kg

= 1.109 m/s

-----------------------------------------------------------------------------

6.

    Ftotal = Fresistive + Faccelerating

1800 N = 1400 + Faccelerating

   Faccelerating = 1800N - 1400N = 400 N

    Use F=ma, solved for a, to determine the acceleration

    a = F/m = (400)/(1000 kg) = 0.4 m/s2

(b) Determine the distance it will travel using x = vit +(1/2)at2

   x = vit +(1/2)at2 = (0)(20.0s) + (1/2)(0.4 m/s^2)(20.0 s)2

     x = (1/2)(0.400 m/s2)(400. s2) = (0.1 m)(100.) = 80m

(c) Determine the final velocity using vf = vi + at

   vf = vi + at = (0 m/s) + (0.4 m/s2)(20.0 s) = 8 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote