A constant current of I = 15 A exists in a solenoid whose inductance is L = 36.8
ID: 1549761 • Letter: A
Question
A constant current of I = 15 A exists in a solenoid whose inductance is L = 36.8 H. the current is then reduced to zero in a certain amount of time. If the current goes from 15 to 0 An in a time of 75 ms, what is the emf epsilon induced in the solenoid? How much electrical energy is stored in the solenoid? (Consider the initial energy stored.) At what rate P must the electrical energy be removed from the solenoid when the current is reduced to 0 An in a time of 75 ms? Note that the rate at which energy is removed is the power.Explanation / Answer
a)Induced emf is given by:
e = -L di/dt
e = - 36.8 (0 - 15)/75 x 10^-3 = 7360 Volts
Hence, e = 7360 Volts
b)Energy stored in solenoid is given by
U = 1/2 L I^2
U = 1/2 x 36.8 x 15^2 = 4140 J
Hence, U = 4140 J
c)Power = U/t
P = 4140/75 x 10^-3 = 55200 Watts
Hence, P = 55200 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.