Scientists are experimenting with a kind of gun that may eventually be used to f
ID: 1549379 • Letter: S
Question
Scientists are experimenting with a kind of gun that may eventually be used to fire payloads directly into orbit. In one test, this gun accelerates a 4.6-kg projectile from rest to a speed of 4.1 times 10^3 m/s. The net force accelerating the projectile is 4.8 times 10^5 N. How much time is required for the projectile to come up to speed? provides a review of the concepts that are important in this problem. A 1350-kg car is traveling with a speed of 15.0 m/s. What is the magnitude of the horizontal net force that is required to bring the car to a halt in a distance of 42.0 m?Explanation / Answer
F = ma
480,000N = 4.6kg * a
acceleration = 104347.82m/s^2
V = Vo + 1/2 at^2
4100 m/s = 0 + 1/2 (104347.82) *t^2
t = 0.280seconds
2. The kinetic energy of the car is
1/2 m v² = 1/2 ( 1350 kg ) ( 15.0 m/s )² = 151875 J
Work is the scalar product of force and distance so
151875 J = F d = F ( 42.0 m )
F = 3,616.07 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.