A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic fiel
ID: 1548821 • Letter: A
Question
A proton travels through uniform magnetic and electric fields. The magnetic field is in the negative x direction and has a magnitude of 3.46 mT. At one instant the velocity of the proton is in the positive y direction and has a magnitude of 1930 m/s. At that instant, what is the magnitude of the net force acting on the proton if the electric field is (a) in the positive z direction and has a magnitude of 5.02 V/m, (b) in the negative z direction and has a magnitude of 5.02 V/m, and (c) in the positive x direction and has a magnitude of 5.02 V/m? Units TN (a) Numbe 1.87e-18 a (b) Number 2.65e-19 Units TN (c) Number UnExplanation / Answer
B = 3.46 i mT
v = 1930 j m/s
a) f = q(E+V*B) = 1.6*10^-19(5.02K-6.68K) = 2.656 *10^-19 k N(MAGNITUDE)
b) f = 1.6*10^-19(-5.02-6.68) = 18.72 *10^-19 k N (MAGNITUDE)
c) f = 1.6*10^-19(5.02i-6.68k) = 13.37*10^-19 N (MAGNITUDE)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.