A crate of mass 0.812 kg is placed on a rough incline of angle 35.3*. Near the b
ID: 1547620 • Letter: A
Question
A crate of mass 0.812 kg is placed on a rough incline of angle 35.3*. Near the base of the incline is a spring of spring constant 1140 N/m. The mass is pressed against the spring a distance x and released. The mass is not connected to the spring, so when the spring reaches its relaxed length, it does not pull back on the mass. Instead the mass slides freely up the slope before coming to a stop. The total distance the mass moves (from the compressed point to the final point) is If the coefficient of kinetic friction is 0.195, how far was the spring compressed? m) plusminus 2E-4 m)Explanation / Answer
N = m g cos35.3
and f = uk N = 0.195 x 0.812 x 9.8 x cos35.3 = 1.27 N
Applying work - energy theorem,
Work done by all forcec = change in KE
work done by spring + work done by friction + work done by gravity = Kf - Ki
1140x^2 /2 + ( -1.27 * 0.153) + ( - 0.812 * 9.8 * sin35.3 * 0.153) = 0 - 0
570 x^2 - 0.194 - 0.703 = 0
x = 0.0397 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.