The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A h
ID: 1547021 • Letter: T
Question
The drawing shows a collision between two pucks on an air-hockey table. Puck A has a mass of 0.0200 kg and is moving along the x axis with a velocity of +5.88 m/s. It makes a collision with puck B, which has a mass of 0.0400 kg and is initially at rest. The collision is not head-on. After the collision, the two pucks fly apart with the angles shown in the drawing. Find the speed of (a) puck A and (b) puck B.
https://edugen.wileyplus.com/edugen/courses/crs7924/art/qb/qu/c07/EAT_1322915795822_0_1136023348045595.gif
Explanation / Answer
Ma 0.02 kg and 5.88 m/s , 65 deg +Y
Mb 0.04 kg and 0.0 m/s , 37 deg -Y
MaVi = ma cos 65 Va + mb cos 37 Vb
0.1176 =0.008452Va + 0.031944Vb …………………eq1
MbVi = ma sin 65 Va - mb sin 37 Vb
0 = 0.018126Va - 0.024072Vb
0.018126Va = 0.024072Vb
Va = 0.024072Vb / 0.018126
Va = 1.32803707 Vb……………………………..substitute in eq1
0.1176 =0.008452*(1.32803707 Vb) + 0.031944Vb
0.1176 = 0.04316857 Vb
Vb = 2.724 m/second
Va = 1.32803707 x 2.724
Va = 3.617 m/second
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.