You want to get an idea of the magnitude of magnetic fields produced by overhead
ID: 1546552 • Letter: Y
Question
You want to get an idea of the magnitude of magnetic fields produced by overhead power lines. You estimate that a transmission wire is about 16 m above the ground. The local power company tells you that the line operates a 18 kV and provide a maximum of 37 MW to the local area. Estimate the maximum magnetic field you might experience walking under such a power line, and compare to the Earth's field. [For an ac current, values are rms, and the magnetic field will be changing. Let the Earth's magnetic field strength be 5.0 10-5 T.]
I've tried using rms and max current... wrong answers include: 1.28E-5 T, 1.82E-5 T, 2.57E-5 T
Explanation / Answer
a) Irms =P/Vrms =(37*10^6)/(18*10^3)
Irms =2055.56 A
maximum current
Imax=sqrt(2)*Irms =2907 A
B=uo*I/2pir =(4pi*10^-7)*2907/(2pi*16)
B=3.634*10^-5 T
b)
B/Bmax =3.634*10^-5/(5*10^-5)
B/Bmax=72.67 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.