A car traveling at 96 m/s slows down at a constant rate of 0.5 m/s^2 by just \"l
ID: 1546191 • Letter: A
Question
A car traveling at 96 m/s slows down at a constant rate of 0.5 m/s^2 by just "letting up on the gas". What was the car's initial speed in m/s? Calculate the distance the car takes to a stop? How long does the car take to come to a full stop? The carton shown in the figure lies on a rough plane titled at an angle beta=22.0^+ to the horizontal with mu_k = 0.12 Draw the free-body diagram showing all forces acting on the carton. Draw directly on the figure above. Determine the acceleration of the carton as it slides down the plane. A hiker throws a ball at an angle of 21.0^+ above the horizontal from a hill 21.0 m high. The magnitudes of the horizontal and vertical components of the velocity are 14.004 m/s and 5.3760 m/s, respectively. Using the information above, what is the initial velocity of the ball? How long will the ball be in the air before it strikes the ground below the hill?Explanation / Answer
here,
a)
the initial speed of car , u = 96 m/s
b)
accelration , a = - 0.5 m/s^2
let the distance travelled before stopping be s
using third equation of motion
v^2 - u^2 = 2 * a * s
0 - 96^2 = - 2 * 0.5 * s
s = 9216 m
the distance travelled before stopping is 9216 m
c)
let the time taken be t
v = u + a * t
0 = 96 - 0.5 * t
t = 192 s
the time taken to stop is 192 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.