Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass downward on top of a light, vertical spring of force constant 53

ID: 1545237 • Letter: A

Question

A block of mass downward on top of a light, vertical spring of force constant 5315 N/m and pushed downward so that the spring is compressed by 0.093 m. compressed After the block rest, it travels upward and then leaves the spring. To what maximum height above the point of release does it rise? (Round your answer to two decimal places.) This electronic presentation to be used with SERWAYIJEWETT. Physics for Scientists and Engineers with Modem, Hybrid (with Enhanced WebAssign Homework and eBook LOE Printed Access Card for Multi Term Math and Science), 8E. From SERWAY JEWETT. Physics for Scientists and Engineers with Modern, Hybrid (with Enhanced WebAssign Homework and eBook LOE Printed Access Card for Multi Term Math and Science), 8E. 2012 Brooks/Cole, a part of Cengage Learning, Inc. All rights reserved. Reproduced by permission. Text/images may not be modified or reproduced in any way without prior written permission of the publisher. www.cengage.com/permissions Potential Energy

Explanation / Answer

From conservation of energy for the block-spring- Earth system

Ug = Uspr

mgh = kx^2/2

m = 0.227 kg

k = 5315 N/m

x = 0.093 m

0.227 * 9.8 * h = 1/2 * 5315 * 0.093^2

h = 10.33 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote