The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 0.60 . Co
ID: 1543528 • Letter: T
Question
The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 0.60 . Consider the potential difference between pairs of points in the figure. Suppose that E = 3.0 V .
Part A
What is the magnitude of V12?
Express your answer with the appropriate units.
Part B
What is the magnitude of V23?
Express your answer with the appropriate units.
Part C
What is the magnitude of V34?
Express your answer with the appropriate units.
Part D
What is the magnitude of V12 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Express your answer with the appropriate units.
Part E
What is the magnitude of V23 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Express your answer with the appropriate units.
Part F
What is the magnitude of V34 if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?
Express your answer with the appropriate units.
2.0 (2Explanation / Answer
0.60 ohms and 2 ohms are in series.
hence, total resistance in the circuit = 2+0.60 = 2.6 ohms
then current in the circuit = emf/resistance = 3/2.6 = 1.153 A
part A:
voltage difference across point 1 and 2 is voltage difference across the resistance 2 ohms
then V12 = resistance x current = 2 x 1.153 = 2.307 volts
part B:
voltage across 2 and 3 is the voltage difference across the light bulb i.e. voltage difference across 0.6 ohms
hence, V23 = resistance x current = 0.6 x 1.153 = 0.691 volts
part C:
point 3 and point 4 are connected by a resistance less wire. hence they are at the same potential.
hence potential difference, V34 = 0 volts
part D:
if the circuit is not closed, then there is no current flow.
hence voltage drop across the resistance = resistance x current = 0 volts
hence V12 = 0 volts
part E:
as 2 and 3 are open circuited,and there is no voltage drop across 1 and 2,
point 2 is at same potential as point 1 and point 3 as same potential as point 4.
hence, V23 = V14 = emf of the battery = 3 volts
part F:
point 3 and point 4 are connected by a resistance less wire. hence they are at the same potential
hence potential difference, V34 = 0 volts
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.