The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 0.60? . C
ID: 1374087 • Letter: T
Question
The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 0.60? . Consider the potential difference between pairs of points in the figure. Suppose thatE = 3.0V .
Part A. What is the magnitude of ?V12?
Part B. What is the magnitude of ?V23?
Part C.What is the magnitude of ?V34?
The lightbulb in the circuit diagram of (Figure 1) has a resistance of 0.60? . Consider the potential difference between pairs of points in the figure. Suppose thatE = 3.0V . Part A. What is the magnitude of ?V12? Part B. What is the magnitude of ?V23? Part C.What is the magnitude of ?V34? What is the magnitude of ?V12if the bulb is removed from the socket (i.e. the circuit is not closed)?Explanation / Answer
Part A:
2 ohm and 0.60 ohm resistances in series across a 3 V source
so R=2+0.60
=2.6ohm
The current I = 3 V/2.6 ohms = 1.153 A
DeltaV12 = voltage across the 2 ohm resistor
= IR
=1.153*2
DeltaV12 =2.30V
b)DeltaV23 = voltage across the 0.60 ohm resistor
= IR
=1.153*0.60
DeltaV23 = 0.6918 V
c)3 and 4 are the same (a wire connection between the two) so there is never a voltage between them.
so DeltaV34 = 0 V
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.