A circular coil enclosing an area of 138 cm^2 is made of 130 turns of copper wir
ID: 1542628 • Letter: A
Question
A circular coil enclosing an area of 138 cm^2 is made of 130 turns of copper wire as shown in the figure. When viewed from the right the coil is wound counter-clockwise. A 9.2 Ohm resistor is inserted in the copper wire. Initially, a uniform magnetic field of magnitude 2.3 T points horizontally from left-to-right through the perpendicular plane of the coil. During a 2 minute time interval the field uniformly changes at a constant rate, until a reversed field is reached equal in magnitude to the initial field. How much charge flows through the coil? Answer in units of C.Explanation / Answer
An emf will be induced in the coil due to change in flux. The magnitude of emf will be:
e = - N d(phi)/dt = N A (B1 - B2)/t
N = 130 ; A = 138 cm^2 = 0.0138 m^2 ; B1 = 2.3 and B2 = -2.3 ; t = 2 min = 120 sec
e = 130 x 0.0138 (2.3 - (-2.3)/120 = 0.0688 Volts
From Ohm's law, V = IR => I = V/R = e/R
I = 0.0688/9.2 = 0.0075 A
we know that, I = Q/t
Q = I x t = 0.0075 x 120 = 0.9 C
Hence, Q = 0.9 C.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.