A circular area with a radius of 7.80cm lies in the x - y plane. What is the mag
ID: 1259845 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 7.80cm lies in the x -y plane.
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.241T that points in the +z direction?
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.241T that points at an angle of 52.7? from the +z direction?
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.241T that points in the +y direction?
Explanation / Answer
Magnetic flux = magnetic field * area of the circle * cos ( theta)
theta = angle between aarea vector and Magnetic field vector
Magnetic Flux = 0.241 * pi * (7.8*10^(-2))^2 * cos (0) = 0.0046 Tesla / m^2
(b):
similarly
Magnetic Flux = 0.241 * pi * (7.8*10^(-2))^2 * cos (52.7) = 0.0028 Tesla / m^2
(c):
Magnetic Flux = 0.241 * pi * (7.8*10^(-2))^2 * cos (90) = 0 Tesla / m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.