A circuit is constructed with two capacitors and an inductor as shown. The value
ID: 2121593 • Letter: A
Question
A circuit is constructed with two capacitors and an inductor as shown. The values for the capacitors are: C1 = 300 %u03BCF and C2 = 315 %u03BCF. The inductance is L = 354 mH. At time t =0, the current through the inductor has its maximum value IL(0) = 74 mA and it has the direction shown.
What is Q1(t1), the charge on the capacitor C1 at time t = t1 = 27 ms? The sign of Q1 is defined to be the sameas the sign of the potential difference Vab = Va - Vb at time t = t1.
What is Q1,max, the magnitude of the maximum charge on capacitor C1?
Show work for full stars Please.
Explanation / Answer
2.For finding voltage use V=1/C1 (undefined) idt where i is given by Icos(Wt) where W is resonant frequency.Keep t=27 ms3.For inductor use V=Ldi/dt where i=Icos(Wt).Substitute t.
2.Charge on capacitor is max means dq/dt=0 which means i=0 which is possible at pi/2W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.