Two long, parallel conductors separated by 10.0 cm carry currents in the same di
ID: 1542336 • Letter: T
Question
Two long, parallel conductors separated by 10.0 cm carry currents in the same direction. The first wire carries current I1 = 6.00 A, and the second carries I2 = 8.00 A. (Assume the conductors lie in the plane of the page.)
(a) What is the magnitude of the magnetic field created by I1 and acting on I2? ______T _______ Direction
(b) What is the force per unit length exerted on I2 by I1? ______N/m _______ Direction
(c) What is the magnitude of the magnetic field created by I2 at the location of I1? ______T _______ Direction
(d) What is the force per length exerted by I2 on I1? ______N/m _______ Direction
l2 zExplanation / Answer
Given data
Distance between the conductors, r = 0.10 m
Current carried by the first wire, I1 = 6.00 A
Current carried by the second wire, I2 = 8.00 A
(a) the magnitude of the magnetic field created by I1 and acting on I2 is
B1 = (uo/2*pi)*(I1/r)
= 2*10^-7 * (6.00/0.10)
= 12*10^-6 T
Magnitude of B1 = 12 micro T
Direction is +ve z-direction
(b)
F2 = B1 * I2 * L
= 12*10^-6 * 8 * 1
= 9.6*10^-5 N
Magnitude of B1 = 9.6*10^-5 N
Direction is -ve y direction
(c)
B2 = (uo/2*pi)*(I2/r)
= 2*10^-7 * (8.00/0.10)
= 16*10^-6 T
Magnitude of B2 = 16 micro T
Direction is -ve z-direction
(d)
F1 = B2 * I1 * L
= 16*10^-6 * 6 * 1
= 9.6*10^-5 N
Magnitude of B1 = 9.6*10^-5 N
Direction is +ve y direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.