Two long, parallel conductors separated by 10.0 cm carry currents in the same di
ID: 1308734 • Letter: T
Question
Two long, parallel conductors separated by 10.0 cm carry currents in the same direction. The first wire carries a current I1 = 5.00 A, and the second carries I2 = 8.00 A. (Assume the conductors lie in the plane of the page.) (a) What is the magnitude of the magnetic field created by I1 at the location of I2?=______ T
(b) What is the force per unit length exerted by I1 on I2?
magnitude=______ N
direction?=_______
(c) What is the magnitude of the magnetic field created by I2 at the location of I1?=_______ T
(d) What is the force per length exerted by I2 on I1?
magnitude=______ N
direction?=_______
Explanation / Answer
a) B = k . I / d = 2 . 10^
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.