Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose the roller coaster car (mass = 220 kg) in the picure shown passes point

ID: 1542209 • Letter: S

Question

Suppose the roller coaster car (mass = 220 kg) in the picure shown passes point A (h1 = 40.0) with a speed of 7.00 m/s if friction does -17 kJ of work on the car going from A to C (h3 = 20.0 m) use conservation of energy of energy to determine the speed of the car at point C. If the total distance traveled is 120.0 m. determine the average force of friction.

shown pawns 220 in the pictwu Suppose coaster 7 kJ of work on ear Moing elea is 120,0 zoo mas ir thiction does determine the speed of the car at paint

Explanation / Answer

Mass m = 220 kg

Speed Vi = 7.00 m/s

h1 = 40.0 m

h3 = 20.0 m

Work Wf = -17 kJ

The total distance travelled is 120.0 m.

Wg + Wf = ½ m Vf2 - ½ m Vi2

(Wg = mg ((h1-h3)

(200kg) (9.81m/sec2) (40-20) +( – 17000 J) = 0.5 x 220 kg (V2 – 72)

Speed of car at point C, Vf = 15.84 m/sec

...............................................................................................................................................................

Average force of friction, Ff = - Work done/ distance travelled

Ff = W / d

Ff = 17000 J/ 120

Ff   = - 141.66 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote