Suppose the resistances in the example are R 1 = 2.0 , R 2 = 4.0 and R 3 = 6.0 ,
ID: 2128709 • Letter: S
Question
Suppose the resistances in the example are R1 = 2.0 , R2 = 4.0 and R3 = 6.0 , respectively, and a new voltage source is provided. If the current measured in the 6.0- resistor is 6.5 A, find the following.
Suppose the resistances in the example are R1 = 2.0 R2 = 4.0 and R3 = 6.0 respectively, and a new voltage source is provided. If the current measured in the 6.0- resistor is 6.5 A, find the following. the potential difference provided by the new battery and the currents in each of the remaining resistors epsilon = I1 = the equivalent resistance the total current and the power dissipated by the equivalent resistorExplanation / Answer
a)
emf = 6.5 * 6 = 39 V
I1 = emf/R = 39/2 = 19.5 A
I2 = emf/R = 39/4 = 9.75 A
b)
P1 = R i^2 = 2*19.5*19.5 = 760.5 W
P2 = 4*9.75*9.75 = 380.25 W
P3 = 6*6.5*6.5 = 253.5 W
Ptot = i V = (19.5+9.75+6.5) * 39 = 1394 W
c)
Req = 1/(1/R1 + 1/R2 + 1/R3) = 1/(1/2 + 1/4 + 1/6) = 1.09 ohms
d)
i = (19.5+9.75+6.5) = 35.75 A
P = R i^2 = 1.09*35.75*35.75 = 1394 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.