A stationary 15 kg object is located on a table near the surface of the earth. T
ID: 1541844 • Letter: A
Question
A stationary 15 kg object is located on a table near the surface of the earth. The coefficient of static
friction between the surfaces is 0.40 and the coefficient of kinetic friction is 0.25.
A horizontal force of 20 N is applied to the object.
a. Draw a free body diagram with the forces to scale.
b. Determine the force of friction.
3. A stationary 15 kg object is located on a table near the surface of the earth. The coefficient of static friction between the surfaces is 0.40 and the coefficient of kinetic friction is 0.25. A horizontal force of 20 N is applied to the object a. Draw a free body diagram with the forces to scale. b. Determine the force of friction. c. Determine the acceleration of the object.Explanation / Answer
Given mass of object m = 15 kg, mue_s = 0.4, mue_k =025
F = 20N
If 20 N horizontal force is applied then
the force acting on the object is
F -fs = ma
b) the static friction acting on the object is
fs = mue_s*Mg cos theta
fs = mue_s *Mgcos 0
fs = mue_s*Mg
fs = 0.4*15*9.8 N = 58.8 N in the -ve x direction
c. acceleration of the object is
F - mue_k*mg = ma
fk = mue_k*mg = 0.25*15*9.8 = 36.75 N
so if 20 Nhorizontal force applied then it will have zero acceleration
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.