A diode has a potential drop of 5 V across it and is in series with a resistance
ID: 1540362 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
Potential drop across diode+ across R2=15
Drop across R2=15-5=10 volts
Current across R1=15/R1=0.75 A
If diode direction is reversed ,circuit will be open for R2
But current across R1=0.75 A
Current across diode=15/R2=1.5 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.