You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1540303 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a 0.385 kg ball that is traveling horizontally at 9.00 m/s . Your mass is 69.5 kg .
If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards?
If the ball hits you and bounces off your chest, so that afterwards it is moving horizontally at 8.25 m/s in the opposite direction, what is your speed after the collision?
Explanation / Answer
1) Apply conservation of momentum
final momentum = initial momentum
(0.385 + 69.5)*v = 0.385*9
v = 0.385*9/(0.385 + 69.5)
= 0.0496 m/s
2) Again apply conservation of momentum
final momentum = initial momentum
0.385*(-8.25) + 69.5*v = 0.385*9
v = (0.385*9 + 0.385*8.25)/(0.385 + 69.5)
= 0.0950 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.