A cart that can move along a straight track has a mass of 2.00 kg and an initial
ID: 1539636 • Letter: A
Question
A cart that can move along a straight track has a mass of 2.00 kg and an initial velocity of 4.00 m/s in the negative x-direction. The cart is then subjected to a net force that is initially in the positive x-direction, but which then eventually switches direction to the negative x-direction, as shown in the graph of force as a function of time below. The force is directed only in the +x or x direction.
A cart that can move along a straight track has a mass of 2.00 kg and an initial velocity of 4.00 m/s in the negative direction. The cart is then subjected to a net force that is initially in the positive b direction, which then eventually switches direction to the negative x-direction, as shown in the graph of force as a function of time below. The force is directed only in the +x or x direction Fr (N) +30- +20 +10 t (s) 5 10 0 25 3 10 20 (a) Complete the table below to show the cart's momentum and velocity at the indicated times. Use and signs, as appropriate. Velocity Time Momentum X m/s X m/s X kg m/s v 121 (b) The cart's momentum at t 20 s s exactly the same as its momentum at t 25Explanation / Answer
P ( momnetum) = F x t
b) P ( t = 20 sec) = 20 x 5 + 1/ 2 (5) (20 ) - 20 (10) (1/2) = 100 +50 - 100 = 50 kg m/s
Fi al momnetum at t = 20 sec = 50-8=42 kg m/s
v = 21 m/s
c) P ( t = 25 sec) = 42- 50 = - 8 kg m/s ,v = - 4 m/s
b) 0 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.