Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The car travels around the circular track having a radius of r = 200 m such that

ID: 1539616 • Letter: T

Question

The car travels around the circular track having a radius of r = 200 m such that when it is at point A it has a velocity of 6 m/s, which is increasing at the rate of v = (0.06t) m/s^2, where t is in seconds. (Figure 1) Determine the magnitude of the velocity when it has traveled one-third the way around the track. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Determine the magnitude of the acceleration when it has traveled one-third the way around the track. Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.

Explanation / Answer


distance travelled s = (1/3)*2*pi*r = (1/3)*2*pi*200 = 419 m


dv = integral a*dt

v - 6 = 0.06*t^2/2 = 0.03*t^2

v = 6 + 0.03*t^2

distance s = integral v*dt


s = 6t + 0.03t^3/3


s = 6t + 0.01*t^3

distance travelled s = (1/3)*2*pi*r = (1/3)*2*pi*200 = 419 m

(1/3)*2*pi*200 = 6t + 0.01t^3


t = 29.03 s

---------------------


part(A)


magnitude of velocity

v = 6 + (0.03*29^2)

v = 31.2 m/s <<<=========answer


----------


part B


radial accelration ar = v^2/r = 31.2^2/200 = 4.87 m/s^2

tangentail acceleration at = 0.06*29 = 1.74 m/s^2

total accelration a = sqrt(4.87^2+1.74^2) = 5.1 m/s^2     <<<<++++++++++ANSWER

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote