Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure shows two charged parallel plates A and B A potential difference (vol

ID: 1539523 • Letter: T

Question

The figure shows two charged parallel plates A and B A potential difference (voltage) of 120 v produces a current of 40 A in the heating element of a toaster. What is the resistance of this heating element? In the circuit at the right, what is the current in the 2.5 ohm resistor? The three resistors in the diagram below are connected in parallel. What is the total current entering the parallel combination? In the graph shown below, what physical quantity does the slope represent? current voltage resistance energy

Explanation / Answer

7] V = IR

120 = 4R

=> R = 3 ohms

8] Total resistance = 2.5 + 1.5 = 4 ohms

V = IR

=> 6 = I(4)

Therefore, I = 1.5 A

9] Total current entering the parallel combination = I1 + I2 + I3 = 2 + 2 + 4 = 8 A.

10] According to Ohm's Law, V = IR

therefore by plotting of graph of V vs I, the slope obtained will be the resistance R of the circuit. [c].

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote