The figure shows the standing wave pattern in an organ pipe The length of the pi
ID: 1480906 • Letter: T
Question
The figure shows the standing wave pattern in an organ pipe The length of the pipe is 1.16 m. its diameter is 1.5 cm. The speed of the sound wave in the pipe is 332.0 m/s. what is in meters the wavelength of the oscillating wave? what is in hertz the frequency of the oscillating wave? A tuning fork of frequency 193Hz was approached to the pipe and beats were heard what is in hertz the beat frequency heard? The tuning fork was removed but the pipe was kept oscillating at the frequency you calculated in part b. What would be in Hz. the frequency perceived by a cyclist moving towards the organ at 13 0m/s? what is in hertz the fundamental frequency of this pipe?Explanation / Answer
a) = (4/3)*L
= (4/3)*1.16
= 1.546 m
b) frequency = speed / wavelength
= 332/1.546
= 214.74 Hz
c) beat frequency = frequency - 193
= 214.74-193
= 21.74 Hz
d) doppler effect
f(obs) = [v/v-vsource] * fsource
= [332/332-13] * 214.74
= 223.49 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.