A constant force of F = 60 N is exerted on a crate of mass m = 10 kg at a variab
ID: 1539198 • Letter: A
Question
A constant force of F = 60 N is exerted on a crate of mass m = 10 kg at a variable angle theta. The coefficient of static and kinetic friction between the crate and the surface are 0.5 and 0.3, respectively. a) What is the maximum value of the static friction force when the object is on the verge of slipping? b) What is the angle that corresponds to this value? c) What is the magnitude of the friction force when the angle is 40 degrees? d) What is the magnitude of the friction force when the angle is 20 degrees?Explanation / Answer
4.)
a.) maximum static friction force = uN = 0.5(mg+F) = 0.5(60+10*9.81) = 79.05 N
b.)angle would be 270 degree of perpendicularly downward in the direction of gravitational force
c.) magnitude of fricion force at 40 degree
F = u(mg - FSin40) = 0.3(10*9.81-60*Sin40) = 17.85 N
d.)
F = u(mg - FSin20) = 0.3(10*9.81-60*Sin20) = 23.27 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.