A 3.15-kg object is moving in a plane, with its x and y coordinates given by x =
ID: 1539073 • Letter: A
Question
A 3.15-kg object is moving in a plane, with its x and y coordinates given by x = 7 t^2 = 4 and y = 4 t^3 + 3, where x and y are in meters and t is in seconds. Find the magnitude of the net force acting on this object at t = 1.95 s. _____ N A bag of cement weighing 300 N hangs in equilibrium from three wires as suggested in the figure below. Two of the wires make angles theta_1 = 65.0 degree and theta_2 = 42.0 degree with the horizontal. Assuming the system is in equilibrium; find the tensions T_1, T_2, and T_3 in the wires.Explanation / Answer
x = 7t^2 - 4
x' = 14t
x" = 14
y = 4t^3 + 3,
y' =12t^2
y"= 24*t.
Resultant of x" and y" at t = 1.95s
a" =(14^2 + [24*1.95]^2) = 48.85 m/s^2
Net force = ma" = 3.15*48.85 = 153.88 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.