A 3.00-kg particle moves from the origin to position C , having coordinates x =
ID: 1320789 • Letter: A
Question
A 3.00-kg particle moves from the origin to position C, having coordinates x = 6.50 m and y = 6.50 m (see figure below). One force on the particle is the gravitational force acting in the negative y direction.
(a) the purple path (OAC)
J
(b) the red path (OBC)
J
(c) the blue path (OC)
J
Please help,,.
A 3.00-kg particle moves from the origin to position C, having coordinates x = 6.50 m and y = 6.50 m (see figure below). One force on the particle is the gravitational force acting in the negative y direction. r , calculate the work done by the gravitational force on the particle as it goes from O to C along the following paths. (a) the purple path (OAC) J (b) the red path (OBC) J (c) the blue path (OC) J Please help,,. F Using the equation W = F?r cos ? =Explanation / Answer
Realize that the work done by gravity is alligned vertically along the y-axis. In other words, we don't care what the horizontal, x, component is as any work done in the x direction will not be done by gravity.
Then realize that work is equal to force * distance, W=f*d.
What is the force of gravity acting on the particle?
The particle's mass is 3.00kg. g= accelleration = -9.8m/s^2.
force = mass * acelleration
f = 3.00kg * -9.8m/s^2
f = -29.4 N
We have the force. Now we need the distance traveled in the y direction.
It starts at the origin, y=0. It ends at 6.5m.
W = f * d
W = -29.4N * 6.5m
W = 191.1 J
Regardless of which path you take, the change in the y-component/height will be the same so the work done is independent of the path. i.e. a, b, and c are all 191.1 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.