a. What is the net magnetic field at point C? Give both its magnitude and its di
ID: 1538356 • Letter: A
Question
a. What is the net magnetic field at point C? Give both its magnitude and its direction with respect to the axes shown.
b. Supose that a particle with a mass of 2.07E-8 kg and a net chrage of -1.5E-6 C is passing through point C with a velocity of magnitude 3.4E3 m/s pointed at angle of 15 degrees above the +x axis.
i. What is the magnetic force felt by the particle? Give both the magnitude and direction of the force.
ii. What is the instantaneous acceleration of the particle? Again, give both the magnitude and the direction of the force.
4 of. and its dimeim with regen,6eanes Bre-/UI G 4Tri0(045) 2T (0.02) 2TTEn Cinzo 0.024G 2TraExplanation / Answer
magnetic field Due to A is Bba along y axis
Bay = uoI/2pia
Bay = (4pi *10^-7 * 4.5)/(2pi* a)
here
Cos theta = AB/CB
CB = AB/cos 30
CB = 0.04/cos 30
CB = 0.046 m
sin theta = AC/CB
AC = CB * sin theta
AC = 0.045 * sin 30
AC = 0.0225 m
Bay = (4pi *10^-7 * 4.5)/(2pi* 0.0225)
Bay = 4*10^-5 Tesla
Bax = 0
magnetic field due to B,
Bbx = uo*I*cos30/(2pi*a))
so
Bbx = 4pi *10^-7 *cos 30 * 0.45/(2pi* 0.046)
Bbx = 1.7 *10^-6 Tesla
Bby = uoIsin theta/2pia
Bby = (4pi *10^-7 * 4.5 * sin 30)/(2pi *0.0225)
Bby = 2*10^-5 Tesla
Bx = 0 + 1.7 *10^-6 = 1.7 *10^-6 T
By = 0.4 *10^-6 + 0.2*10^-6 = 0.6 *10^-6 T
Bnet^2 = Bx^2 + By^2
Bnet^2 = 1.7^2 + 0.6^2
Bnet at C = 1.802 *10^-6 Tesla
----------------------------------------
b. magnetic force F = q vB sin theta
Fnet = 1.5*10^-6 * 3.4 *10^3 * 1.8 *10^-6 * sin 15
Fnet = 2.375 *10^-9 N
-------------------------
i)
direction of force = tan theta = BY/Bx
tan theta = 0.6/1.7
theta = 19.44 deh
angle of Deflection is 19.44 +15 = 34.33 deg
---------------
ii)
acccleration a = F/m
a = 2.375 *10^-9/(2.07 *10^-8)
a = 0.114 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.