a. What is E x (P), the value of the x-component of the electric field at point
ID: 2040502 • Letter: A
Question
a. What is Ex(P), the value of the x-component of the electric field at point P, located a distance 7.2 cm along the x-axis from q1?
b. What is Ey(P), the value of the y-component of the electric field at point P, located a distance 7.2 cm along the x-axis from q1
c. What is Ex(R), the value of the x-component of the electric field at point R, located a distance 1.05 cm along the y-axis from q1?
d. What is Ey(R), the value of the y-component of the electric field at point R, located a distance 1.05 cm along the y-axis from q1?
e. What is ?b, the surface charge density at the outer edge of the shell?
f. What is ?a, the surface charge density at the inner edge of the shell?
g. For how many values of x: (4.7 cm < x < infinity) is it true that Ex = 0?
none
one
more than one
h. Define E2 to be equal to the magnitude of the electic field at r = 1.05 cm when the charge on the outer shell (q2) is equal to 2.1 ?C. Define Eo to be equal to the magnitude of the electric field at r = 1.05 cm if the charge on the outer shell (q2) were changed to 0. Compare E2 and Eo.
E2 < Eo
E2 = Eo
E2 > Eo
Explanation / Answer
a) Ex(P) = k*(q1+q2)/x^2
= 9*10^9*(-5.3 + 2.1)*10^-6/0.072^2
= -5.56*10^6 N/c
b) Ey(p) = 0
c) Ex(R) = 0
d) Ey(R) = k*q1/y^2
= 9*10^9*(-5.3)*10^-6/0.0105^2
= -4.33*10^8 N/c
e) charge on outer surface, qb = 2.1 - 5.3
= -3.2 micro C
sigma_b = qb/(4*pi*b^2)
= -3.2*10^-6/(4*pi*0.047^2)
= -1.15*10^-4 C/m^2
f) charge on inner surface, qa = + 5.3 micromc
sigma_a = qa/(4*pi*a^2)
= 5.3*10^-6/(4*pi*0.021^2)
= 9.56*10^-4 C/m^2
g) none
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.