Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.0 A proton accelerates from rest In a uniform electric field of 640 N/C. At so

ID: 1538079 • Letter: 1

Question

1.0 A proton accelerates from rest In a uniform electric field of 640 N/C. At some later time, its speed is 1.20 times 10^6 m/s. (a) Find the magnitude of the acceleration of the proton. (b) How long does it take the proton to reach this speed? (c) How far has it moved in that interval? (d) What is its kinetic energy at the later time? 2.0 A small m = 2.00 g plastic ball is suspended by a L = 20.0 cm long string in a uniform electric Held, as shown in Figure P15.50. If the ball is in equilibrium when the string makes a 15.0 degree angle with the vertical as indicated, what is the net charge on the ball? 3.0 A proton moves 2.0 cm parallel to a uniform electric field of E = 200 N/C. (a) How much work is done by the field on the proton? (b) What change occurs in the potential energy of the proton? (c) What potential difference did the proton move through?

Explanation / Answer

1)

F = qE = ma

q = charge of proton = 1.6 x 10^-19 C

E = 640 N/C

m = 1.67 x 10^-27 kg

a = qE/m

a = 6.1 x 10^10 m/s^2

part b )

v = u + at

u = 0

v = 1.2 x 10^6 m/s

t = v/a

t = 1.96 x 10^-5 s

part c )

s = ut + at^2/2

u = 0

s = 11.68 m

part d )

KE = mv^2/2

KE = 1.2024 x 10^-15 J