1.-The density of a particular metal is 8.98g/cm 3 a) What is that density in po
ID: 75761 • Letter: 1
Question
1.-The density of a particular metal is 8.98g/cm3a) What is that density in pounds per cubic inch?(1 in = 2.54cm;1lb = 454g) Possible answers: A)0.324 lb/in3 , B)0.0502lb/in3 , C)0.00121 lb/in3 , D)248lb/in3 b) How many nanograms are in 75.9kg? Possible answers: A)7.59x10-13ngB)7.59x10-10ng C)7.59ngD)7.59x1010 E)7.59x1013 1.-The density of a particular metal is 8.98g/cm3a) What is that density in pounds per cubic inch?(1 in = 2.54cm;1lb = 454g) Possible answers: A)0.324 lb/in3 , B)0.0502lb/in3 , C)0.00121 lb/in3 , D)248lb/in3 b) How many nanograms are in 75.9kg? Possible answers: A)7.59x10-13ngB)7.59x10-10ng C)7.59ngD)7.59x1010 E)7.59x1013 b) How many nanograms are in 75.9kg? Possible answers: A)7.59x10-13ngB)7.59x10-10ng C)7.59ngD)7.59x1010 E)7.59x1013Explanation / Answer
1) 1 gm = 1/454 lbs and 1 cm =1/2.54 inch so 8.98 g/cm3 = 8.98 *(1/454)*(2.54)3 = 0.324 pounds per cubic inch = 0.324 lb/in3 so answer is A) 2) 1 nanogram = 10-9 gm 1 nanogram = 10-12 kg so 1 kg = 1012 nanogram so 75.9 kg = 75.9 *1012 nanogram = 7.59 * 10 13 nanogram so answer is E)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.