A fugitive tries to hop a freight train traveling at a constant speed of 5.1 m/s
ID: 1537945 • Letter: A
Question
A fugitive tries to hop a freight train traveling at a constant speed of 5.1 m/s. Just as an empty box car passes him, the fugitive starts from rest and accelerates at a= 1.2 m/s2 to his maximum speed of 5.8 m/s.
[Part A] How long does it take him to catch up to the empty box car?
[Part B] What is the distance traveled to reach the box car?
A fugitive tries to hop a freight train traveling at a constant speed of 5.1 m/s. Just as an empty box car passes him, the fugitive starts from rest and accelerates at a = 1.2 m/s2 to his maximum speed of 5.8 m/s. How long does it take him to catch up to the empty box car? What is the distance traveled to reach the box car?Explanation / Answer
let t= total tim taken by fugitive t actch upto the train
distance travelled by car = Dc= v t= 5.1 t
maximum speed of fugitiv 5.8 m/s^2, initial speed=0 and acceleration= 1.2 m/s^2
let t1= time taken by fugitive to reach the maximum speed,
vf= vi+ at1
5.8= 0+ 1.2 (t1)
t1= 4.83 seconds
so time during with the fugitive is moving with constant maximum speed= t-4.83 seconds
total distance travelled by fugiitive= distance travelled with acceletaion+ distance travelled with constant maximum speed
Df= (vit1 +1/2 a t1^2) + Vmax (t-t1)
Df=0(4.83)+ 1/2 (1.2)(4.83)^2 + 5.8(t-4.83)
Df=14+5.8t-28
Df= 5.8t-14
now DF=Dc
5.8t-14= 5.1t
5.8t-5.1 t=14
0.7t= 14
t= 14/0.7
t= 20 seconds
so time taken to catch up to the empty car= 20seconds.
distance travlled to reach box car= 5.8t-24
distance= 5.8(20)-14 =102 m..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.