Two students hear the same sound and their eardrums receive the same power from
ID: 1536948 • Letter: T
Question
Two students hear the same sound and their eardrums receive the same power from the sound wave. The sound intensity at the eardrums of the first student is 0.58 W/m^2, while at the eardrums of the second student the sound intensity is 1.2 times greater. What is the ratio of the diameter of the first student's eardrum to that of the second student? If the diameter of the second student's eardrum is 0.95 cm, how much acoustic power, in microwatts, is striking each of his (and the other student's) eardrums?Explanation / Answer
I1 = 0.58 W/m^2, I2 = 1.2*0.58 W/m^2
(a) Intensity = Power/Area
I2/I1 =d1^2/d2^2
12 = (d1/d2)^2
d1/d2 = 1.09
(b) d2 = 0.95 cm
I = P/A = P/(pi*d^2)
1.2*0.58= P/(3.14*0.0095^2)
P = 0.000197 W
P 1.97*10^-4 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.